fbpx

Když jsem zjistil, že pojedu na rok do Kanady, tak jsem si mimo jiné začal vyhledávat i informace o studiu a výuce. Dozvěděl jsem se, že Kanaďané maturují o rok dříve než u nás, což mě trochu překvapilo. Zjistil jsem, že budu zařazen do maturitního ročníku, a tak mě napadlo, že bych mohl v Kanadě odmaturovat. Potom už by mi stačilo jen složit maturitu z Češtiny a nechat si kanadskou maturitu v Čechách nostrifikovat. Ale samozřejmě to pro mě bylo celé jen v říši snů.

Při první návštěvě guidance office ve škole jsem se rovnou zeptal, zda bych mohl odmaturovat. Podle toho mi už paní poradkyně pomohla s výběrem předmětů, aby splňovaly kritéria maturity. V prvním semestru jsem chodil na Business Leadership, Drama, Matematiku a Angličtinu pro jedenáctý ročník, aby si učitelé ověřili moje znalosti a posoudili, jestli zvládnu úroveň dvanáctého maturitního ročníku. V dalším semestru jsem tedy navštěvoval dvanáctý ročník Angličtiny, Účetnictví, Hudební výchovu a orchestr a Matematiku se zaměřením na Calculus.

Svojí kanadské škole jsem musel dodat soupis předmětů s počtem hodin za poslední tři roky z českého gymnázia. Ty byly následně přepočítány do kanadského systému a podle toho mi byly přiděleny potřebné kredity. Poté nastala dlouhá doba posuzování a čekání na případné povolení odmaturovat.

Někdy v polovině prosince jsem konečně dostal odpověď. Půjde to! Teď už se jen soustředit na dobré známky. Hned po vánočních prázdninách začaly zkoušky z předmětů prvního semestru, které jsem úspěšně absolvoval a obdržel hezké pololetní vysvědčení, a co bylo nejdůležitější – dostal jsem potřebný počet kreditů.

Další z podmínek bylo složení Ontario Secondary School Literacy Testu, který píšou žáci desátého ročníku v celé provincii Ontario. Jedná se o standardizovaný test obecně studijních předpokladů. Testu jsem se zpočátku bál, ale naštěstí se ukázalo, že není těžký a zvládnul jsem ho bez problému.

Poslední z podmínek bylo odpracování minimálně čtyřiceti dobrovolnických hodin. Naštěstí jsem v Čechách pracoval pro jednu neziskovou organizaci, která mi část hodin potvrdila, a další dobrovolnické hodiny mi potvrdilo kanadské Rotary, kterému jsem pomáhal při Dnu Země a v kuchyni pro lidi bez domova.

Během školního roku jsem prozkoumával možnosti dalšího studia a zjistil jsem, že dánské vysoké školy akceptují Ontario Secondary School Diploma. Oslovil jsem agenturu Scandinavian Studies, která pomáhá budoucím studentům s přihláškami na vysoké školy do Dánska. Do konce března jsem podal přihlášku na dvě vysoké školy. Musel jsem absolvovat test z angličtiny a skype pohovor s reprezentanty dánské školy. V půlce května už jsem dostal potvrzení o přijetí na Business Academy Aarhus. Teď už jen zbývalo doložit maturitní vysvědčení.

Posledních čtrnáct dnů v červnu patřilo zase zkouškám. Ty jsem zvládnul s podobnými výsledky jako v prvním semestru. Poslední školní den se konalo graduation ceremony, kde jsme obdrželi prázdný papír, protože ještě nebyly k dispozici výsledky zkoušek. Závěrečné vysvědčení a Ontario Secondary School Diploma mi přivezl můj první host-táta koncem července při jeho návštěvě u nás v Česku.

A tím skončil příběh mojí maturity v Kanadě. Díky Rotary za možnost vyzkoušet si jiný školní systém, který se mi velmi líbil, a že můžu poznávat další kultury jako vysokoškolský student v Dánsku.

Další články od Oty

 

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!